Nagybörzsöny 2021.

Tábori tudósítás Nagybörzsönyből

Egy július végi kedd reggel  kis csapatunk izgatottan várta a tábor indulását a Börzsöny csodálatos hegyei közé. A Lipták Gábor Városi Könyvtár hagyományos tábora ezúttal Nagybörzsönyt és környékét vette célba.

Budapest belvárosát a buszból csodáltuk meg,  majd első állomásként Vácon parkoltunk le. Megtekintettük a belváros templomait, majd Sajdik Ferenc grafikus „Mosolyalbumát” látogattuk meg, mely a mi arcunkra is mosolyt csalt. Vác után Nagybörzsöny felé vettük az irányt. Elfoglaltuk a szállást, elfogyasztottuk finom vacsoránkat, aztán játszottunk, jobban megismertük egymást. Este csillaghullást figyeltünk a teraszról.

Szerda reggel újult erővel indult útnak a csapat, a reggelit követően a falu templomait jártuk sorra és sok érdekességet hallottunk a településről. A Mesekerámia aprólékosan elkészített csodái után ebédelni mentünk, délután pedig a falu vízimalmával ismerkedtünk meg. Vacsora után társasjátékokkal szórakoztunk, sötétedést követően pedig szentjánosbogár-túrát tettünk a helyi horgásztó körül.

Másnap Márianosztra volt az úti cél. A Magyarok Nagyasszonya templom és a kripta kívül-belül, a börtön csak kívülről került megtekintésre. Majd a zebegényi szecessziós stílusban épült templomot látogattuk meg. A strandolás sajnos elmaradt a Duna szennyezettsége miatt, de szép látványt nyújtott a folyó. Este újra sétálni indultunk a faluban, újabb szépségeket fedezve fel.

Péntek reggel csapatunk korán ébredt, hogy utazni tudjunk a börzsönyi kisvasúttal. A nyitott kocsikból 40 perces út alatt csodálhattuk az erdő varázslatát, aztán Nagyirtáspusztán leszálltunk és gyalog bandukoltunk vissza Nagybörzsönybe a bükkerdőn keresztül. A hosszú és nehéz út után jó volt ebédelni, majd megpihenni kicsit. Délután a másnapi csapatversenyre készültünk: verset faragtunk, zászlót rajzoltunk…. A faluban munkálkodó magfaragó aprólékos munkáiról mesélt és megmutatta, miket készít. Lenyűgöző volt! Vacsora után felkapaszkodtunk a hegyre naplementét nézni, este pedig újra a csillagokat kémleltük.

Szombaton reggel kis csapatunk útra kelt ismét, ezúttal a nagybörzsönyi csipkefaragót látogattuk meg és az állatsimogatóba mentünk. Láttunk ormányos medvét, lovat, pávát, tyúkot, kakast, szamarat, birkát, libát, kacsát, kecskét, disznót, nyulakat, tengeri malacot és egy rókát is. Délután kezdődött a vetélkedő. Izgalmasan alakultak a pontok, de a végén minden csapat nyert valami apró ajándékot, megkaptuk a tábori okleveleket, a címmel, amit egymásnak megszavaztunk. Utolsó közös esténken megint a teraszon találkozott a csapat egy része, ahol vidáman cseverésztünk a csillagos ég alatt.

Vasárnap korán kellett kelnünk, összecsomagolni és elhagyni a táborhelyet. Az esőben ázva csomagokkal és élményekkel tele felszálltunk a buszra és hazafelé indultunk. Szobnál komppal átkeltünk a Dunán, Esztergomban megnéztük a bazilika hatalmas és lenyűgöző épületét, s végül az újból eleredő esőben a tatabányai Turul emlékművet kerestük fe, ahonnét csodaszép kilátás nyílt a városra. A Szelim-barlang bebarangolása után már meg sem álltunk Balatonfüredig. Mindenki fáradtan, de új élményekkel és új barátságokkal telve ért haza.

Fehér Viktória

Veszprémi Szakképzési Centrum